Kategorie

Bezpieczne płatności

eCard - bezpieczne płatności, kupuj bez obaw

Sposoby montażu listew cokołowych

Sposoby montażu listew cokołowych

Listwy cokołowe montować można na kilka sposobów:

  • Klejąc listwy przypodłogowe do ściany
  • Przykręcając listwy bezpośrednio do ściany
  • Montując listwy na dedykowaną jej zapinkę

Montaż danej listwy zależny jest od jej materiału wykonania oraz konstrukcji. W kilku zdaniach opowiemy o każdym ze sposobów montażu, względem materiału z jakiego wykonanana jest listwa. 

 

Sposób 1:

Przyklejanie listew do ściany

Najczęściej do ściany przykleja się listwy MDF lub drewniane. Są "litej" konstrukcji, toteż nie posiadają przygotowanych opcji montażowych, jak korytka z wsuwką, czy otwory - pozostaje zatem klejenie listwy do ściany.

Tu pierwszy minus - przyklejenie listwy wymaga dodatkowych kosztów związanych z zakupem kleju, musi to także zrobić osoba doświadczona, z uwagi na późniejszy aspekt wizualny. Raz przyklejona listwa, staje się listwą jednorazową (choć nie jest to zasadą), za to po zamontowaniu zyskujemy plus, w postaci idealnie przylegającej powierzchni listwy do ściany, sztywności i stabilności.

Niestety podczas malowania, przyklejona listwa wymaga ukrycia jej pod taśmą malarską co powoduje ryzyko odpadnięcia z tynkiem gdy tylko nabierze wilgoci.  Ponadto, listwy MDF na wilgoć nie są odporne, toteż..... odradzamy.

Jako zamiennik, oferujemy drewnopodobny styrodur, o strukturze 3D, oraz o wodoodpornej konstrukcji:
http://www.toplistwy.pl/category/styrodurowe-listwy-przypodlogowe?filter=1

 

Sposób 2

Przykręcanie listew do ściany:

Najpopularniejszą z listew cokołowych, wręcz królową polskich remontów, jest niewątpliwie listwa PCV z wkładką zakrywającą kołki montazowe - przykręcające listwę do ściany.

Listwa z wkładką jes tania, ogólnie dostępna i ma najwięcej odsłon kolorystycznych. Jest to to ulubiona listwa montażystów - montuje się ją bardzo szybko i łatwo. Do jej zamontowania nie potrzeba specjalnych umiejętności (zrobi to także większość konsumentów we własnym zakresie).

Wadą listwy PVC z wkładką, jest coś co niektórych razi wizualnie - to właśnie ww wkładka która jest zawsze widoczna na części dekoracyjnej. Samo przykręcanie listew do ściany to dość skuteczny sposób na jej trwałe zamontowanie. Listwy tego typu są najchętniej wykorzystywane w mieszkaniach pod wynajem - jedne z najpopularniejszych, polskiej marki PREXA, dostępne są w ponad 30 różnych kolorach, dzięki czemu można dobrać kolor do podłogo niemal w 100%.

Listwy przypodłogowe prexa i podobne znajdziesz tutaj:
http://www.toplistwy.pl/category/listwy-przypodlogowe

 

Sposób 3:

Montowanie listew na dedykowane zapinki:

Montaż na zapinki wymaga odrobiny więcej czasu i precyzji niż w przypadku przyklejania listwy do ściany, czy jej montowania wkrętami pod wkładką, ale odwzajemnia się to zdecydowanie zaletami na przyszłość.

Listwy na zapinkę, PVC (komorowe) i styrodurowe (pełne w przekroju) to oferta dla bardziej wymagających, ceniących sobie dobrą jakość i funkcjonalność. Dzięki zamontowaniu na zapinki, listwę cokołową można zdemontować przed malowaniem ścian a po malowaniu ponownie wpiąć.

Listwy w zapinkach trzymają się bardzo sztywno, i sprawdzają się nawet przy lekko nierównych ścianach. Jeden z reprezentantów takiego systemu, listwy cokołowe ASPRO Q występują w odsłonach SLIM i CLASSIC - gdzie różnicę tychże odsłon kształtują dedykowane zapinki i akcesoria. W tym przypadku, producent ASPRO Q, postarał się o zastosowanie zapinek wygodnych dla montażystów – z regulacją jej wysokości na ścianie, co ułatwia i zdecydowanie przyspiesza montaż listwy do ściany.

Zatem, Które listwy cokołowe najlepsze? 

Aby wybrać najlepszą listwę, z której będziemy zadowoleni w 100%, musimy zdefiniować naszą potrzebę. Należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcemy szybki w montażu i tani produkt, który będzie pasował kolorystycznie do naszej podłogi, czy produkt premium np. listwę cokołową Victoria New Line w kolorze czarnej lub białej satyny. Możemy też postawić na nowoczesność i zamontować listwę aluminiową w kolorze srebrnym lub szampańskim.

Wiele też zależy od pomieszczenia w którym mają być montowane listwy cokołowe. Gust ma każdy inny, i każdy wybór pod pewnym względem będzie dobry, ale czasami o decyzji może przeważyć sposób montażu, ponadczasowość koloru, bądź sam materiał.

Zatem, które listwy cokołowe najlepsze? Takie, które spełnią tylko i wyłącznie Twoje wymagania.